Galixfera.com o portal galego de información e servicios

A animación galega volverá competir nos Premios Goya 2014 coa produción 'O Xigante'

Fuente: Europa Press | Publicado: 07-01-2014
Derechos: Europa Press
A animación galega volverá competir por facerse cunha figura dos Goya nos premios de 2014 con 'O Xigante', de Abano Produccións. Trátase dunha road movie no que, en dez minutos, o espectador acode a unha metáfora sobre o crecemento e a preparación para a vida que o noso pai Xigante mostra á súa filla a través da ventá do corazón.

Dentro da categoría á mellor curtametraxe de animación española, na que compite, esta produción baterase con 'Blue & Malone', 'Cordas' e 'Vía tango'.

Pola súa parte, 'A Grande Familia Española' (de Daniel Sánchez Arévalo) e 'As Bruxas de Zugarramundi' (de Álex de la Iglesia), con 12 e 10 nominacións cada unha, son as películas que parten como favoritas para a 28 edición dos Premios Goya, que se entregarán o 9 de febreiro no Hotel Auditorium de Madrid, nunha gala conducida por Manel Fuentes.

Así as cousas, todo parece indicar que ambas as dúas películas se poderían repartir a maior parte dos galardóns, se ben 'A Grande Familia Española' conta con maior peso a priori por estar presente en apartados destacados como Mellor Película e Mellor Dirección, así como nas principais categorías interpretativas, nas cales está ausente a fita de Alex de la Iglesia.

Séguenlles en número de nominacións outras fitas como Caníbal (presente en 8 categorías), '15 anos e un día' (7), '3 vodas de máis' (7), 'A Ferida' (6), 'Vivir é doado cos ollos pechados' (6), 'Alacrán Namorado' (4), 'Tódalas Mulleres' (4), 'Zipi e Zape e o club da bóla' (4) e 'Stockholm' (3).

MELLOR PELÍCULA

Por categorías, optan a Mellor Película '15 Anos e un Día' de Graza Querejeta, 'Caníbal' de Manuel Martín Cuenca, 'A Grande Familia Española' de Daniel Sánchez Arévalo, 'A Herida de Fernando Franco e 'Vivir é doado cos ollos pechados' de David Trueba.

Pola súa banda, no apartado de Mellor Dirección compiten Graza Querejeta ('15 Anos e un Día'), Manuel Martín Cuenca ('Caníbal'), Daniel Sánchez Arévalo ('A Grande Familia Española') e David Trueba ('Vivir é doado cos ollos pechados').

Na categoría de Mellor Dirección Novel están Fernando Franco pola 'Ferida', Neus Ballús pola 'Praga', Jorge Dourado por 'Mindscape' e Rodrigo Sorogoyen por 'Stockholm'.

Por outro lado, compiten polo Mellor Guion Orixinal Breixo Corral e Pablo Alén por '3 vodas de máis'; Daniel Sánchez Arévalo pola 'Grande Familia Española'; Enric Rufas e Fernando Franco pola 'Ferida'; e David Trueba por 'Vivir é doado cos ollos pechados'.

RESTO DE CATEGORÍAS

No apartado de Mellor Guion adaptado están Carlos Bardem e Santiago A. Zannou por 'Alacrán Namorado'; Alejandro Hernández e Manuel Martín Cuenca pola 'Ferida'; Alejandro Hernández e Mariano Barroso por 'Tódalas mulleres'; e Francisco Roncal e Jorge A. Lara por 'Zipi e Zape e o Club da bóla'.

No apartado interpretativo, os nomeados ao premio ao mellor actor protagonista son: Tito Valverde ('15 anos e un día'), Antonio de la Torre ('Caníbal'), Eduard Fernández ('Tódalas mulleres'), Javier Cámara ('Vivir é doado cos ollos pechados'). Polo premio á mellor actriz protagonista loitarán: Inma Cuesta ('3 vodas de máis'), Marián Alvarez ('A ferida'), Aura Garrido ('Stockholm'), Nora Navas ('Todos queremos o mellor para ela'').

Polo premio á mellor interpretación masculina de repartición loitan Carlos Bardem por 'Alacrán Namorado', Juan Diego Botto por 'Ismael', Antonio da Torre pola 'grande familia española' e Roberto Álamo pola 'grande familia española'. Polo premio á mellor interpretación feminina de repartición loitarán: Susi Sánchez ('10.000 noites en ningunha parte'), Maribel Verdú ('1 anos e un día'), Terele Pávez ('As bruxas de Zugarramurdi') e Nathalie Poza ('Tódalas mulleres').

Na categoría de mellor actor revelación compiten: Berto Romero ('3 vodas de máis'), Hovik Keuchkerian ('Alacrán Namorado'), Patrick Criado ('A grande familia española') e Javier Pereira ('Stockholm'). Polo premio á mellor actriz revelación loitan: Belén López ('15 anos e un día'), Olimpia Melinte ('Caníbal'), María Morales ('Tódalas mulleres') e Natalia de Molina ('Vivir é doado cos ollos pechados').

Polo premio á Mellor Película de Animación compiten: 'A extraordinaria viaxe de Lucius Dumb', 'Futbolín', 'Hiroku. Defensores de Gala e 'Justin e a espada do valor'.

Pola súa parte, Coa pata quebrada, Guadalquivir, As mestras da República e Mundo Pequeno' compiten polo premio á Mellor Película Documental.

Na categoría de Mellor Película Iberoamericana loitan: 'Azul e non tan rosa' de Miguel Ferrari, 'O Médico Alemán' de Lucía Puenzo, 'Gloria' de Sebastián Lelio e 'A Gaiola de Ouro' de Diego Queimada-Díez. Polo premio á Mellor Película Europea compiten 'Amor', 'A Caza, 'A gran beleza' e 'A vida de Adèle'.

Na categoría de mellor curtametraxe de ficción están: 'Absterse axencias', 'De noite e de pronto', 'O paraugas de cores' 'Lucas' e 'Pipas'. Polo premio á mellor curtametraxe documental española loitan: 'O Home que estaba alí', 'A alfombra vermella', 'A gran desilusión' e 'Minerita'.
Galixfera s.l. - Versión para imprimir. - Licencia